دیجیتال مارکتینگ چیست – قسمت اول

نیل پتل(Neil Patel) دیجیتال مارکتر معروف هندی که به گفته مجله فوربز جز 10 دیجیتال مارکتر برتر دنیا است، به سوال اینکه دیجیتال مارکتینگ چیست اینگونه پاسخ می‌دهد:
دیجیتال مارکتینگ به‌هرگونه‌ای از بازاریابی محصولات و خدمات می‌گویند که از طریق دستگاه‌های الکترونیکی انجام می‌شود.
دیجیتال مارکتینگ با استفاده از اینترنت، دستگاه‌های تلفن همراه، رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو و سایر کانال‌ها برای دستیابی مصرف‌کنندگان است. برخی از کارشناسان بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ را یک تلاش کاملا جدید می‌دانند که نیازمند روش‌های جدید و جذاب برای نزدیک شدن به مشتری و درک نیاز آن‌ها در مقایسه با بازاریابی سنتی است. می‌توان گفت بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ فوایدهایی دارد که در بازاریابی سنتی وجود نداشت. از این فواید می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. دیجیتال مارکتینگ، با استفاده از اینترنت به‌راحتی به مصرف‌کنندگان خود دسترسی پیدا می‌کندو می‌تواند آن‌ها را افزایش دهد.
 2. دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده‌است، مشتری می‌تواند از روش‌های مختلف مانند: ایمیل، موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا مورد هدف قرار بگیرد.
  برای کسب درآمد خوب در بازاریابی دیجیتال، باید درک کنیم که فعالیت در این حوزه چه‌کاربردی برای ما دارد؟
  دیجیتال مارکتینگ، تمام کسب و کارها را شامل می‌شود چه کسب و کارهای کوچک یا حتی بزرگ.
  با پیشرفت چشمگیر اینترنت و تکنولوژی همراه آن، دیجیتال مارکتینگ روبه افزایش است و شامل تبلیغات در موتورهای جستجو،تبلیغات در ایمیل و توییت‌های تبلیغاتی می‌شود.
  برخی افرادبازاریابی اینترنتی را با دیجیتال مارکتینگ اشتباه می‌گیرند اما می‌توان گفت بازاریابی اینترنتی تبلیغاتی است که فقط در اینترنت انجام می‌شود، در حالی که دیجیتال مارکتینگ می‌تواند از طریق دستگاه‌های تلفن همراه، در مترو و حتی در یک بازی ویدیویی انجام‌شود.
  در بازاریابی دیجیتال معمولا از تبلیغ‌کنندگان به عنوان منبع یاد می‌شود، در حالی که کاربرانی که مورد هدف هستند را گیرنده می‌گویند.
  به‌عنوان مثال، با تمدید ساعت‌کاری در بسیاری از مناطق آمریکا تا آخر شب، مک‌دونالد با هدف قراردادن کارگران شبانه تبلیغات خود را انجام‌داد. زیرا این رستوران می‌دانست که این افراد بخش بزرگی از تجارت اواخر شب را تشکیل می‌دهند. مک‌دونالد آن‌ها را ترغیب‌کرد تا یک برنامه جدید رستوران‌یاب را بارگیری‌کنند و آن‌ها را با تبلیغات قرار داده‌شده در دستگاه‌های خودپرداز و پمپ‌بنزین‌ها
  و همچنین در وب‌سایت‌هایی که می‌دانست مشتریانش در شب مکررا فعالیت می‌کنند، هدف قرار داد.

دیجیتال مارکتینگ

انواع مختلف دیجیتال مارکتینگ و خدمات آن

 1. وب‌سایت مارکتینگ: یک وب‌سایت خوب، محور کلیه‌ی فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال است همچنین می‌تواند به تنهایی یک کانال قدرتمند برای خدمات باشد. وب‌سایت به‌راحتی می‌تواند، وسیله‌ای برای اجرای انواع کمپین‌های بازاریابی آنلاین باشد. وب‌سایت یک برند باید محصول و خدمات خود را به‌روشی واضح و به یادماندنی نشان دهد، علاوه‌بر این باید سریع، کارپسند و کاربردی باشد.
 2. تبلیغات برای هر کلیک (PPC): نوعی از تبلیغات آنلاین‌است که بر روی صفحه‌نمایش کاربران نشان داده می‌شود، برندهایی که این نوع تبلیغات را انجام می‌دهند باید هزینه آن را پرداخت‌کنند. دو اصل مهم در تبلیغات PPC وجود دارد، آن‌هایی که در SERP‌ها ظاهر می‌شوند و آن‌هایی که در صفحات‌وب هستند اما تبلیغات در موتورهای جستجو از محبوب‌ترین شکل تبلیغات در PPC است.
 3. بازاریابی محتوا: یکی‌دیگر از راه‌های جذب مشتری در بازاریابی دیجیتال، تولید و تهیه محتوا است. محتوا معمولا در یک وب‌سایت منتشر می‌شود و سپس از طریق رسانه‌های اجتماعی، SEO یا حتی کمپین‌های PPC تبلیغ شود. ابزارهای بازاریابی محتوا شامل وبلاگها، کتاب‌های الکترونیکی، دوره‌های آنلاین اینفوگرافیک‌ها و پادکست‌ها باشد. محتوا می‌تواند از نظر مکان و قالب متفاوت باشد. محتوا می‌تواند به صورت فیلم، تصویر، مقال و وبلاگ باشد.
 4. ایمیل مارکتینگ: هنوز یکی از موثرترین کانال‌های بازاریابی دیجیتال، ایمیل مارکتینگ است. بسیاری از افراد ایمیل مارکتینگ را با ایمیل‌های اسپم یا ناخواسته اشتباه می‌گیرند اما این موضوع ایمیل مارکتینگ نیست. بازاریابی از طریق ایمی، واسطه‌ای برای ارتباط مشتریان احتمالی یا افراد علاقه‌مند به نام تجاری شما است.
 5. شبکه‌های اجتماعی: استفاده از رسانه‌های اجتماعی، برندها را قادر می‌سازد که پست‌های رسانه‌ای خود را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. رسانه‌های اجتماعی شرایطی را فراهم می‌کند که توسط آن، کسب و کارها می‌توانند، محتوای خود را به مشتریان درگیر نشان دهند. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی نیز نقش مهمی در حفظ مشتریان دارد، این امر به برندها این امکان را می‌دهد تا به سوالات و شکایات مشتریان خود پاسخ دهند که این امر بخش مهمی از حفظ مشتریان است.
  71% از مصرف‌کنندگان که تجربه خوبی در زمینه خدمات رسانه‌های اجتماعی با یک برند داشته‌اند، این برندها را به دیگران توصیه کرده‌اند.

منابع: passion.digital
digital.marketing.institute

تولید محتوا

Like this article?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

نظر خود را به اشتراک بگذارید