دیجیتال مارکتینگ چیست – قسمت دوم

 هر کشوری در جهان متناسب با نیازها و امکانات خود، مهارت‌های متفاوتی را در حوزه‌های دیجیتال نیاز خواهد داشت. برای مثال در مناطق در حال توسعه مانند آمریکای لاتین و آفریقا، تقاضای برای بازاریابی موبایل (موبایل مارکتینگ) به شدت بالا است. چرا که در بسیاری از مناطق در حال توسعه، موبایل بیشتر از دسکتاپ محبوب شده و امکانات دسترسی آن‌ها به موبایل بسیار بیشتر است. در حال حاضر در کشورهایی چون کانادا، هند، آمریکا، امارات متحده‌عربی، استرالیا شاهد رشد چشمگیر تقاضای دیجیتال مارکتینگ هستیم. در ایران هم این بازار هرچند تقریبا جدید است، اما روز به روز شاهد رشد آن خواهیم بود. بازاریابی دیجیتال روز به روز در حال افزایش است و چالش‌های ویژه‌ای را برای مشاغل ایجاد می‌کند. فعالیت‌های دیجیتالی در حال گسترش هستند و بازاریابان دیجیتال باید از  نحوه کار در این حوزه‌ها، نحوه جذب مشتریان و ارائه خدمات اطلاعات کافی داشته‌باشند.
علاوه‌براین، جلب توجه مشتریان با وجود رقیب‌های فعال در این حوزه، بشدت دشوار می‌باشد.
دنیای دیجیتالی مکانی شلوغ و پر از برندهای مختلف است. خدمات بازاریابی دیجیتالی از این نظر بزرگ شده‌اند تا به برندها کمک کنند فروش آنلاین خود را افزایش‌دهند.
داشتن نتایج بهتر در موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات (ppc پرداخت برای هرکلیک)، محتوا را به مخاطبان صفحات‌وب شما هدایت می‌کند و تعداد مشتریان شما را افزایش می‌دهد.
بازاریابان دیجیتال این فرایند را (قیف تبدیل) توصیف می‌کنند. مشاهده نام تجاری شما در فضای دیجیتال (قسمت وسیعی از قیف) اولین قدم‌است که کاربر را در سفر به مشتری تبدیل‌کند.
پس از مشاهده نام تجاری شما، چه در موتورهای جستجو و چه از طریق تبلیغات پولی، کاربران به احتمال زیاد از وب‌سایت شما (قسمت میانی قیف) بازدید دوباره می‌کنند. یک برند با استراتژی قوی برای بازاریابی دیجیتال از تبلیغات، سئو و بازاریابی محتوا برای هدف قرار دادن کاربران در کلیه مراحل تبلیغات استفاده می کنند.

دیجیتال مارکتینگ و جنبه های آن

بازاریابی دیجیتال از چه‌جنبه‌های دیگری تشکیل شده است؟

اگر تا به‌حال از خود پرسیده‌اید دیجیتال مارکتینگ از چه جنبه‌های دیگری تشکیل شده‌است می‌توانید پاسخ خود را در این بخش پیدا کنید.
سئو (SEO): مخفف عبارت Search Engine Optimizatio است. استفاده از این تکنینک برای افزایش رتبه‌بندی در نتایج جستجو اهمیت بسیاری دارد.
برای یک برند، داشتن وب‌سایتی با بهترین رتبه در اولین SERP (صفحه نتایج جستجو) بسیار مهم است زیرا بازدید آنلاین آن سایت را افزایش می‌دهد. بنابراین، بر روی تعداد کلیک تاثیر زیادی دارد.
برترین بودن در نتایج در جستجو یکی از کارهای مهم سئو است.
5 لیست اول در SERPها 65 درصد از کل کلیک‌ها را دریافت می‌کنند.
ویدیو: آمارهای جدید نشان می‌دهد، جلب‌توجه افراد در صفحات آنلاین دشوار است.
اما نتیجه‌های اخیر ثابت کرده ویدیو در گوگل رتبه تعاملی سایت را افزایش می‌دهد.
محتوای فیلمی که شما در صفحات خود قرار می‌دهید، اگر برای کاربر جذاب باشد می‌تواند به شما در تبلیغات کمک‌کند.
بازاریابی موتور جستجو (SEM): بازاریابی موتور جستجو می‌تواند به‌ دیده‌شدن شما در صفحات وب کمک‌کند. در حالی که SEM مفهوم بسیار گسترده‌تری نسبت به سئو دارد یعنی SEO بخشی از آن محسوب می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت تمام فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغات یک سایت در راستای افزایش درآمد در سطح موتورهای جستجو را SEM می‌گویند.
اما بهتر است اول از SEO  استفاده‌کنید و سپس SEM را در فعالیت خود قراردهید.
گوگل آنالیتیک: ابزاری‌است که توسط گوگل در اختیار وبمستران قرار می‌گیرد. گوگل آنالیز از دیگر نام‌هایی است که در ایران برای آن به کارمی‌رود. این ابزار می‌تواند نقش یک دستیار مدیر را برای مدیران وب‌سایت‌ها بازی‌کند. گوگل آنالیتیک به مدیر سایت کمک می‌کند که درباره ترافیک ورودی‌سایت، اطلاعات مفیدی بدست‌آورد این اطلاعات اگر مورد توجه قرار بگیرد، می‌تواند تحولی در کسب و کار آنلاین وب‌سایت بوجود بیاورد.
در نتیجه، دیجیتال مارکتینگ از انواع مختلفی خدمات آنلاین، برای اهداف تجاری تشکیل شده‌است. افزایش آگاهی از نام تجاری شما مربوط به صفحات‌وب شما است و اینکه آیا هدف دستیابی به دید آنلاین در SERPها، تبلیغات از طریقPPC، تولید محتوا، رسانه‌های اجتماعی یا موارد دیگر باشد، نتایج بازاریابی آنلاین است.

digital marketing

منابع: passion.digital
digital.marketing.institute

Like this article?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

نظر خود را به اشتراک بگذارید