ویروس تاجدار رقصنده، قاتل جهانی

از گذشته تا به امروز، بشر با خطرهای مختلف مانند بلایای طبیعی و از جمله جنگ‌ها و بیماری‌های مسری گوناگون دست و پنجه نرم کرده ‌است. اما در این دهه از تاریخ، بشر اتفاقی فراتر از این‌ها را تجربه می‌کند با نام: کرونا ویروس.

کرونا چیست؟

ویروس‌های کرونا، خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که صدها نوع آن در حیواناتی مانند خوک، شتر، خفاش و گربه درگردش‌اند. باور براین است که این هفتمین ویروس کروناست که از حیوان به انسان جهش کرده و منجر به بیماری شده است.
دانشمندان با بررسی این ویروس جدید و ویروس دیگری که در بدن خفاش دیده‌بودند به این نتیجه رسیده‌اند که این دو ویروس 96% شباهت باهم دارند و همچنین حیوان دیگری به‌نام پینگولین ( نوعی مورچه‌خوار) که در آسیای شرقی قاچاق می‌شود، می‌تواند ناقل این ویروس باشد.
کرونا، یک بیماری عفونی است که به آن لقب Covid-19 داده‌شده این ویروس می‌تواند طیف وسیعی از علائم را داشته‌باشد از بیماری خفیف تا ذات‌الریه.
هیچ درمان خاصی برای مبتلایان به کرونا وجود ندارد و هیچگونه واکسنی برای آن اختراع نشده ‌است.
باتوجه به وضعیت فعلی و شیوع این بیماری در سطح جهان، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت WHO اعلام کرد که شیوع این بیماری یک هشدار جهانی است.

علائم کرونا

کرونا به طریق مختلف افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیشتر افراد آلوده به این بیماری علائم خفیف تا متوسط را نشان می‌دهند و بدون بستری شدن در بیمارستان می‌توانند بهبود یابند.
می‌توان علائم کرونا را به دسته‌های زیر تقسیم بندی کرد:

شایع‌ترین علائم کرونا

علائم کرونا

 1. تب
 2. سرفه خشک
 3. خستگی زیاد
 4. بدن درد

علائم کمتر شایع کرونا

علائم کمتر شایع کرونا

 1. گلو درد
 2. اسهال و استفراغ
 3. ورم چشمی
 4. سر درد
 5. تغییر رنگ پوست

علائم جدی

علائم جدی کرونا

 1. تنگی نفس
 2. درد قفسه سینه همراه با فشار
 3. از دست داد گفتار یا اندام‌های حرکتی بدن
 4. از بین رفتن حس بویایی و چشایی

در صورت بروز علائم جدی، با اورژانس کشور تماس بگیرید. افرادی که علائم خفیف دارند و یا ناقل هستند  باید علائم خود را در خانه مدیریت کنند به‌طور متوسط 5 الی 6 روز طول می‌کشد از زمانی که شخصی به این ویروس مبتلا شود تا علائم را نشان دهد، اما همچنین می‌تواند 14 روز نیز طول بکشد. درست است که کرونا می‌تواند تمام افراد جامعه را مورد هدف قرار دهد اما با رعایت اصول بهداشتی و بهداشت فردی می توانیم تا حد زیادی از بروز این بیماری جلوگیری کنیم و اما مهمترین چیزی که باید به خاطرداشته‌باشیم این است که نیازی به نگرانی شدید نیست تا به امروز، بیشتر افراد تا حدود 80% که به کرونا مبتلا شده‌اند، نشانه‌های خفیفی تا متوسط نشان داده‌اند و به بهبودی کامل رسیده‌اند.
متوسط زمان بهبودی بالینی برای یک مورد خفیف تا متوسط کرونا از ابتدای بیماری حدود دوهفته گزارش داده شده است.
برای مبتلایان در موارد شدید و حاد بیماری میانگین بهبودی بین 3 تا 6 هفته با معالجه پزشکی است.

ناقل خاموش یا ماده تاریک

اما امروزه، چیزی که بیشتر از همه دانشمندان را نگران کرده است، ناقلان بی علامتند که به (ناقلان خاموش) معروف شده‌اند. زیرا بسیاری از افراد علائم ذکر شده را در خود ندارند و حتی خودشان متوجه نمی‌شوند که ناقل هستند دانشمندان در تلاش هستند تا تعداد این افراد را مورد بررسی قراردهند زیرا باعث شیوع بیشتر کرونا در سطح جهان می‌شوند.

نحوه انتقال کرونا و رفتار آن

شواهد موجود نشان می‌هد که کرونا از طریق ترشحات دهان و بینی و تماس مستقیم و غیر مستقیم (از طریق اشیا آلوده یا سطوح) با افراد آلوده گسترش می‌یابد. این موارد شامل بزاق، ترشحات تنفسی یا قطرات ترشحی است.
بطور مثال وقتی فرد آلوده سرفه یا عطسه کند یا حتی آواز بخواند قطرات آلوده ممکن است آزاد شوند. افرادی که در تماس تنگاتنگی با یک فرد آلوده قرار دارند، می‌توانند از طریق انتقال این قطرات به دهان، بینی یا چشم خود مبتلا به این ویروس شوند.
برای جلوگیری از تماس با این قطرات، مهم است که حداقل 1 متر از دیگران دور بمانید و از ماسک استفاده کنید و همچنین مرتبا دست‌های خود را شسته یا ضدعفونی کنید. نحوه رفتار این ویروس به این صورت است که به‌طور عمده بر سیستم تنفس تاثیر می‌گذارد، اما شواهد نشان از درگیری کرونا با سیستم عصبی و شریان‌های اصلی عروقی نیز وجود دارد.

تفاوت بین آنفولانزا و کرونا

آنفولانزا و کرونا هر دو بیماری مسری هستند، اما به‌دلیل ویروس‌های مختلف ایجاد می‌شوند. کرونا در اثر عفونت با کرونا ویروس جدید به نام COVID-19 ایجاد می‌شود و آنفولانزا در اثر عفونت ویروس‌های آنفولانزا ایجاد می‌شوند. از آنجا که برخی از علائم آنفولانزا و کرونا مشابه هستند، ممکن است تشخیص این دو متفاوت باشد و نیاز به آزمایش برای تایید باشد.

دوره نهفتگی کرونا

دوره نهفتگی کرونا برای مقامات بهداشتی بسیار مهم است زیرا به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا سیستم‌های قرنطینه‌ای موثری را برای افراد مظنون به حمل ویروس معرفی کنند.
دوره نهفتگی یا کمون کرونا (مدت زمان لازم برای بروز علائم) بر اساس گزارشات بین 2 تا 14 روز است اما موارد دیگری از ابتلا به ویروس کرونا در مدت 27 روز نیز گزارش شده‌است.

حقیقت‌هایی که باید درباره کرونا بدانیم.

 1. افراد نباید هنگام ورزش ماسک بپوشند.
  بهتراست ورزش را در منزل انجام دهید اما اگر قصد ورزش از بیرون منزل را دارید نباید ماسک بزنید و تا حد امکان در محیط‌های شلوغ نباشید زیرا ماسک می‌تواند توانایی نفس کشیدن را کاهش دهد. عرق کردن حین ورزش، می‌تواند ماسک را سریعتر خیس کند و این باعث می‌شود نفس کشیدن دشوار شود و رشد ویروس را افزایش دهد. اقدامات مهم پیشگیرانه در هنگام ورزش، حفظ فاصله جسمی حداقل یک متر از دیگران لازم است.

کرونا ویروس

2. احتمال انتقال و گسترش کرونا، از طریق کفش بسیار کم است.
به‌عنوان یک اقدام احتیاطی، به‌ویژه در خانه‌هایی که کودک و نوزاد در آن وجود دارد این است که کفش خود را هنگام ورود به منزل، بیرون بگذارید. این امر به جلوگیری از تماس با خاک یا هرگونه ضایعاتی که می‌تواند در کف کفش حمل شود کمک کند.

COVID-19

3. بیماری کرونا توسط یک ویروس ایجاد می‌شود، نه باکتری‌ها.
ویروس ایجاد بیماری کرونا در خانواده ویروس‌هایی به نام SARS Cov2 است و آنتی بیوتیک‌ها در برابر این ویروس‌ها کار نمی‌کنند.
برخی از افرادی که به کرونا مبتلا هستند می‌توانند یک عارضه یا عفونت باکتریایی ایجاد کنند در این حالت، آنتی بیوتیک ممکن است برای مراقبت‌های بیشتر استفاده شود.

COVID-19

4. بیشتر افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند، از آن بهبود پیدا می‌کنند.
بیشتر افراد مبتلا، علائم خفیف یا متوسط دارند که می‌توانند با مراقبت‌های صحیح بهبود پیدا کنند اما افراد دارای بیماری‌های پیش‌زمینه‌ای مانند دیابت و بیماری‌های قلبی تنفسی باید مراقب خود باشند زیرا این بیماری در این افراد به شکل شدیدتری بروز خواهد کرد.

COVID-19

5. خوردن متانول، اتانول یا سایر مواد ضدعفونی کننده از ابتلا به کرونا جلوگیری نمی‌کند و می‌تواند کشنده باشد.
تحت هیچ شرایطی مواد ضدعفونی کننده یا الکل را به خود اسپری یا مصرف نکنید. زیرا این مواد سمی هستند و باعث تحریک و آسیب به پوست و چشم شما می‌شوند. از این مواد فقط برای ضدعفونی کردن سطوح باید استفاده کرد.
خوردن اتانول یا متانول باعث آسیب جدی به مغز می‌شود و حتی می‌تواند منجر به مرگ شود. این مواد فقط برای اشیا و سطوح استفاده می‌شود آن‌ها نمی‌توانند کرونا را در بدن شما از بین ببرند و به اندام‌های داخلی شما آسیب جدی می‌رسانند.
برای محافظت از خود در برابر کرونا اشیا را مرتبا ضدعفونی کنید برای این موضوع می‌توانید سفیدکننده‌ها را با آب رقیق کرده و بطور مرتب استفاده کنید ولی از تماس آن‌ها با چشم، دهان و بینی خودداری کنید.

مواد ضدعفونی کننده

6. درحال حاضر هیچ داروی مجازی برای درمان یا پیشگیری از کرونا وجود ندارد.
درحالی که چندین آزمایش دارویی در حال انجام است، در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اینکه هیدروکسی کلروکین یا هر داروی دیگری که قادر به درمان یا پیشگیری از کویید 19 باشد وجود ندارد،. سو استفاده از داروی هیدروکسی کلروکین( داروی پیشنهادی برای درمان کرونا) می‌تواند عوارض جانبی و یا بیماری جدی ایجاد کند و حتی منجر به مرگ شود. سارمان جهانی بهداشت WHO در حال هماهنگی و تلاش برای تهیه و ارزیابی درمان کرونا است. تا به الان روسیه، چین، آمریکا و ایران در تولید واکسن این بیماری در مرحله حیوانی و حتی انسانی پیشتاز بوده‌اند.

COVID-19

7. افراد در هر بازه سنی می‌توانند به کرونا مبتلا شوند.
افراد مسن تا نوزادان در خطر ابتلا به کرونا هستند. به نظر می‌رسد افراد مسن و افرادی که با بیماری‌های پیش‌زمینه‌ای مثل آسم، دیابت و بیماری‌های قلبی و البته افراد سیگاری در معرض بیشتر ابتلا به این ویروس هستند و به شدت آسیب پذیر می‌باشند.
سازمان جهانی بهداشت WHO به افراد در هر سنی پیشنهاد می‌کند برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا با رعایت بهداشت دست و بهداشت تنفسی مناسب و استفاده از ماسک، قدم بردارند.

COVID-19

آیا کرونا در بیماران منجر به سکته مغزی و نارسایی قلبی می‌شود؟

شیوع این بیماری با علائم خاصی آغاز شده است اما موضوعاتی که ذهن دانشمندان را درگیر کرده این است که آیا این بیماری می‌تواند منجر به سکته‌های مختلف در بدن بیمار شود؟
در اوایل شیوع، این ویروس فقط بر سیستم تنفسی تاثیر می‌گذاشت اما شواهد نشان‌دهنده این است که کرونا بر سیستم عصبی و مغزی بسیار تاثیر گذار است.
پزشکان یک مورد سکته مغزی را در یک بیمار 62 ساله و البته کرونا مثبت با فاکتورهای پیش‌زمینه‌ای بیماری عروقی تشخیص دادند. تاکنون، موارد اندکی از سکته‌های مغزی در COVID-19مشخص شده است، به خصوص افراد مسن و افرادی که دارای بیماری پیش‌زمینه‌ای هستند بیشتر در معرض خطراند. پزشکان حدس می زنند که این نوع از کرونا ویروس نقش مستقیمی در تشدید بیماری در مبتلایانی که مشکل شریان و عروقی دارند داشته است. این مورد نشان می‌دهد که کرونا می‌تواند سکته مغزی و قلبی و به طور کلی عوارض عروقی، حتی در موارد خفیف‌تر را داشته‌باشد.

برای پیشگیری از کرونا چه چیزهایی می‌توانیم در وعده غذایی مصرف کنیم؟

باید بگیم که هیچ ماده غذایی خاصی نمی‌تواند از مبتلا شدن به این ویروس جلوگیری کند اما با تغذیه مناسب می‌توانیم بدن خود را تقویت کنیم. افرادی که رژیم غذایی مناسبی دارند، با داشتن سیستم ایمنی قوی‌تر در مقابل بیماری‌های مزمن و عفونی در امان هستند.
بنابراین شما باید هر روز از انواع غذاهای تازه و غیر فراوری شده مصرف کنید تا ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و پروتئین‌های مورد نیاز بدن خود را دریافت کنید و از همه مهمتر آب کافی بنوشید. روزانه 8 الی 10 لیوان آب بنوشید تا دمای بدن خود را تنظیم کرده و خون خود را از سموم تصفیه کنید.
همچنین از شکر، چربی ونمک پرهیز کنید تا خطر اضافه وزن، چاقی، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و انواع خاصی از سرطان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.
از گوشت سفید مانند مرغ و ماهی به جای گوشت قرمز استفاده کنید چون چربی کمتری دارد از همه مهمتر میوه و سبزیجات تازه را حتما در وعده‌های غذایی خود قرار دهید.
به هیچ عنوان از غذای بیرون استفاده نکنید، در منزل غذا بخورید تا میزان تماس شما با افراد کمتر شود.

نحوه ضدعفونی کردن ماسک

mask

منابع:
npr.org
karger.com
karger.com
karger.com
who.int
who.int

کارنیشا مرکز طراحی سایت و تولید محتوای و مدیریت شبکه های اجتماعی. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

Like this article?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

نظر خود را به اشتراک بگذارید