طراحی UX و UI: تفاوت این دو اصطلاح در چیست؟

در دنیای توسعه وب و برنامه، ما اغلب با اصطلاحات UX و UI در یک جمله مواجه می‌شویم. غالباً، افراد حرفه‌ای ناخواسته ما را با این اصطلاحات گیج می‌کنند. حالا ببینیم تعریف این دو اصطلاح چیست؟
بطور کلی، نمی‌توان از این دو اصطلاح به جای هم استفاده کرد، خصوصاً اینکه یکی دیگری را در بر می‌گیرد.
یعنی، طراحی رابط کاربر (UI) بخشی از طراحی تجربه کاربری (UX) است. و هر دو از نظر طراحی به یک اندازه مهم هستند. بنابراین برای ایجاد محصولات قابل فروش و استفاده آسان، باید روی UX و همچنین UI کار کنید. حالا بیایید کمی بیشتر به این اصطلاح‌ها بپردازیم و درباره‌ی تجربه کاربر و طراحی رابط کاربری صحبت کنیم.

طراحی UX چیست؟

طراحی تجربه کاربر (UX) یک مفهوم پیچیده و چند بعدی است که رشته‌های مختلفی را در خود جای داده است. این‌ها شامل تعامل رایانه‌ای انسان، قابلیت استفاده، طراحی بصری، معماری اطلاعات و طراحی تعامل است.
طبق مجله آکسفورد”تعامل با رایانه”، طراحی UX در تجارت به معنای بهبود وفاداری و رضایت مشتری از طریق سهولت استفاده، سودمندی و لذت تعامل با یک محصول خاص است.
اساساً، طراحی UX در واقع فرآیند ایجاد محصولات آسان برای استفاده و مفید است که کاربران تعامل با آن‌ها را دوست دارند. با افزایش تجربه کاربری محصولات شما، کاربران می‌توانند در آنچه شما ارائه می‌دهید ارزش پیدا کنند. همانطور که گفته شد، هیچ توضیح جامعی در مورد اینکه طراحی تجربه کاربر چیست وجود ندارد.
به همین دلیل است که UX تمام مواردی را که باعث می‌شود کل تجربه کاربر به بهترین شکل ممکن باشد. مدیران محصولات، محققان کاربر، معماران اطلاعات، استراتژیست‌های محتوا و طراحان تعامل همه با هم در ایجاد تجربه‌های استثنایی کاربر همکاری می‌کنند.

حالا بیایید درباره رابط کاربری صحبت کنیم….

طراحی UI چیست؟

اساساً، طراحی رابط کاربری مربوط به عناصر بصری یک تجربه یا یک محصول است. این شامل طراحی متن، تصاویر، دکمه‌ها، آیکون‌ها، صفحه نمایش‌ها و سایر تجربیات بصری است که کاربر درک می‌کند و با آن‌ها ارتباط برقرار می کند. اگرچه ساده به نظر می‌رسد، اما شرکت‌ها از طرق مختلف اما با همان هدف به طراحی UI نزدیک می شوند.
طبق مقاله ویکی پدیا، هدف نهایی طراحی UI ساده و کارآمد بودن تعامل کاربر با یک محصول یا خدمات است. طراحان رابط کاربری از اصول طراحی کاربر محور استفاده می‌کنند تا کاربر بتواند اهداف خود را آسان کند.
در واقع، همه چیز در مورد ایجاد تعامل با یک محصول تا حد ممکن یکپارچه است. برای درک بهتر از طراحی رابط کاربر، اجازه دهید آن را تخصصی تر توضیح دهیم.
از آنجایی که فناوری با سرعت فوق العاده در حال تکامل است، باید به فکر گسترش رابط کاربری باشیم. به گفته لیا کافمن، مدیر ارشد تحقیقات UX در Lenovo، صفحه کلید و ماوس دیگر روش پیش فرض تعامل با یک رابط نیستند.

UX در مقابل طراحی UI در توسعه وب

اکنون که متوجه شدیم UX  از طراحی UI متفاوت است، بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه می‌توان آن‌ها را در محبوب ترین فناوری امروز یک وب سایت اعمال کرد.

وب سایت UX

در این بخش هفت عامل مهمی که بر تجربه کاربر وب‌سایت یا محصول شما تأثیر می‌گذارد، برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

طراحی UI و طراحی UX

برای اینکه تجربه کاربری خوبی داشته باشید، وب سایت شما باید:

مفید-یک وب سایت باید به نفع کاربران خود باشد. اگر وب سایت شما این شرط را برآورده کند،  شما در حال پیشی گرفتن از رقبا هستید. سایت خود را با ویژگی‌ها و مطالب مفید پر کنید.
کاربردی– کاربران وب سایت شما باید به راحتی بتوانند از وب‌سایت استفاده کنند و کار کردن با وب‌سایت شما برایشان پیچیده نباشد.
یافتنی– این بدان معنی است که وب‌سایت شما به راحتی توسط موتورهای جستجو قابل خزیدن است. این رابطه نزدیکی با SEO دارد و UX خوب تضمین می‌کند در SERP ها در مقابل کاربران ظاهر می شوید. محصولات و محتوای شما باید به راحتی قابل کشف باشد، عناوین باید برجسته شوند و شما به ناوبری آسان و صفحه‌های خدمات و فرود آسان نیاز دارید.
معتبر باشد– کاربران باید به شما اعتماد کنند. شما می‌توانید از طریق گواهی نامه‌ها، تصاویر تیم خود، نشان‌های تشخیص صنعت و غیره به این هدف برسید.
مطلوب باشد– مانند اپل. آن‌ها فقط به این فکر می‌کنند که از دیگر برندها برتر باشند.
قابل دسترس– سایت شما برای همه کاربران باید به راحتی در دسترس باشد. بنابراین کاربران دارای معلولیت نیز باید بتوانند به وب‌سایت شما دسترسی داشته و از آن استفاده کنند.
با ارزش– برای طراحی یک تجربه کاربری خوب، باید ارزش را در اختیار کاربران قرار دهید. هنگامی که یک کاربر در وب‌سایت شما قرار می‌گیرد، انتظار دارد که مقدار بلافاصله قابل مشاهده باشد. با این روش می‌توانید کاربران را به مشتریان وفادار تبدیل کنید.

بهترین شیوه‌های وب UI

بدون رابط کاربری استثنایی، به احتمال زیاد بودجه وب‌سایت شما هدر می‌رود. طراحی رابط کاربری شما باید تمیز، بصری و کارآمد باشد در حالی که کاربر را از استفاده از سایت منحرف نمی‌کند. وردپرس از backend خود به عنوان UI استفاده می‌کند، به همین دلیل توسعه دهندگان و طراحان باید بتوانند یک داشبورد کاربردی با UI و طراحی بسیار کارآمد ایجاد کنند.

اما چه چیزی رابط کاربری بصری و تعاملی را تشکیل می‌دهد؟ یک رابط کاربری خوب باید:
قابل درک– استفاده از وب‌سایت باید آسان باشد. کاربران انتظار دارند وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها به روشی منطقی کار کنند.
واکنش گرا– طرح و طراحی وب‌سایت باید به اندازه کافی انعطاف پذیر و کاربردی باشد تا بتواند در انواع مختلف دستگاه‌ها به راحتی کار کند.
کارآمد– این امر ضروری است، به خصوص اگر سایت یا برنامه وب شما به کاربران نیاز دارد تا مدت زمان طولانی با آن تعامل داشته باشند.
زیبا– طراحی و چیدمان باید از نظر زیبایی برای مخاطب جذاب باشد.
محتوای متمرکز شده– متن و تصاویر راه‌های قدرتمندی برای افزودن ارزش به طراحی رابط کاربری شما هستند، که به نوبه خود تجربه کاربر را افزایش می‌دهد.

تجربه کاربری در مقابل رابط کاربری: تفاوت بسیار زیاد اما اهمیت برابر

طراحی تجربه کاربر شامل طراحی رابط کاربر است، اما وقتی صحبت از طراحی UI در مقابل UX می‌شود، این به این معنی نیست که UI از اهمیت کمتری برخوردار است. واقعیت این است که، یک رابط کاربری ضعیف طراحی شده می‌تواند به شدت UX برنامه وب یا محصول وب شما را تحت تأثیر قرار دهد.
رابط کاربری سطح محصول شماست و اگر به درستی اجرا نشود، می‌تواند کاربران را متوقف کرده و آن‌ها را وادار کند تا از رقبای شما کمک بگیرند. بنابراین، عاقلانه است که در طراحی مطلوب UX و UI سرمایه گذاری صحیح انجام دهید.

و در آخر:
وب‌سایت شما مهمترین نقطه تعامل با مشتری است، بنابراین حتماً آن را به درستی طراحی کنید.

Like this article?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

نظر خود را به اشتراک بگذارید