بازاریابی برون‌گرا یا بازاریابی ورودی

در سال‌های اخیر اصطلاح بازاریابی برون مرزی و به‌ویژه بازاریابی ورودی از جمله کلمات کلیدی جهان بازاریابی دیجیتال بوده‌اند. با این حال، واقعا مفهوم این دو اصطلاح چیست؟ آیا فقط اصطلاحات جدیدی هستند که توسط بازاریابان ابداع شده‌اند تا پیشرفته و جالب به نظر برسند؟
بنابراین، در این مقاله قصد داریم، تفاوت‌های اساسی بین این دو روش را در دو تعریف به شما ارائه دهیم.

بازاریابی برون‌گرا

بازاریابی برون‌گرا در واقع نام دیگری برای بزاریابی سنتی است که عمدتا از تبلیغات تشکیل می‌شود. اصطلاح بازاریابی برون‌گرا در واقع کاملا جدید است. بازاریابی برون‌گرا شامل نمایشگاه‌های تجاری، سمینارها، ارسال بالای ایمیل به مشتریان است. به این خاطر این روش‌ها را بازاریابی برون مرزی می‌نامیم، که بازاریابان پیام خود را به خارج از کمپانی خود و به طور گسترده انتشار می‌دهند که هزینه بالایی دارد. فعالیت‌هایی مانند تبلیغات آفلاین(تلوزیون، رادیو، مجله، روزنامه، بیلبوردها) در گذشته به خصوص قبل از اینترنت، این تاکتیک‌های برون مرزی بسیار موثر بوده‌است. اما امروزه، علاوه بر این که این تبلیغات دیگر کارایی آنچنانی ندارند دیگر مخاطبان زیادی را هم هدف قرار نمی‌دهند.

کسانی مثل ست گادین ترجیح می‌دهند بازاریابی برونگرا را Interruption Marketing یا بازاریابی وقفه انداز یا حتی بازاریابی مزاحم بنامند.

چون مخاطب مشغول کار دیگری است و هدف دیگری را دنبال می‌کند و ناگهان باید با پیامِ عرضه‌کننده‌ی یک خدمات یا محصول مواجه شود.

به عبارتی، بازاریابی برونگرا معمولاً با ایجاد وقفه در مسیر دیدن یا شنیدن مخاطب انجام می‌شود.

بازاریابی برون گرا

بازاریابی ورودی

برخلاف بازاریابی برون‌گرا، بازاریابی ورودی به تاکتیک‌هایی از بازاریابی اطلاق می‌شود که چشم اندازها را به سمت داخل می‌کشد و بازدیدکنندگان را به سمت کسب و کار شما سوق می‌دهد.
در کل بازاریابی ورودی یا Inbound Marketing شامل راه حل‌ها و فرصت‌هایی است که تاثیر مثبتی بر کسب و کار شما دارد. 
بازاریابی ورودی عمدتا از طریق ایجاد محتوای ارزشمند، با کیفیت و مناسب انجام می‌شود.
بازاریابی ورودی مربوط به ایجاد تجربه‌های ارزشمندی است که تاثیر مثبتی بر مردم و بر کسب و کار شما داشته باشد. فرایند بازاریابی ورودی با جذب مشتری‌های بالقوه و مشتری‌های واقعی به وب سایت و وبلاگ شما از طریق محتوای مفید و مناسب انجام می‌شود. هنگامی که آن‌ها از وب سایت یا وبلاگ شما بازدید می‌کنند از طریق ابزارهای مکالمه مانند ایمیل و چت، آن‌ها را متقاعد می‌کنید که این ارزش ادامه‌دار خواهدبود. درنهایت احساس لذت مشاور یا متخصص بودن را به آن‌ها می‌دهید. 
پس از ورود افراد به وب سایت شما‌‌، تیم فروش شما‌‌‌ می‌تواند با استفاده از ابزارهای مکالمه مانند ایمیل و گپ‌‌، با آن‌ها درگیر شود و با دادن اطلاعاتی راجب برند شما آن‌ها را از ارزشمندی برندتان آگاه کنند. سپس‌‌، تیم خدمات مشتری شما‌‌‌ می‌توانند کمی بعد بازدید کنندگان عادی سایت را به مشتری تبدیل کنند.
Inbound روشی برای جذب‌‌، تعامل و خوشحال کردن افراد برای رشد شغلی است که ارزش را فراهم‌‌‌ می‌کند و اعتماد ایجاد‌‌‌ می‌کند. با جابجایی فناوری‌‌، ورودی‌‌‌ها رویکردی را برای انجام کار به صورت انسانی و مفید راهنمایی‌‌‌ می‌کنند. Inbound راهی بهتر برای بازاریابی‌‌، روشی بهتر برای فروش و راهی بهتر برای خدمت به مشتریان است. زیرا مشتری خوب به معنای تجارت خوب است‌‌، در نتیجه شرکت شما‌‌‌ می‌تواند در طولانی مدت رشد بهتری داشته باشد.
با ایجاد محتوا که برای رفع مشکلات و نیازهای مشتریان ایده آل شما طراحی شده است‌‌، چشم اندازهای واجد شرایط خود را جذب‌‌‌ می‌کنید و برای تجارت خود اعتماد و اعتبار ایجاد‌‌‌ می‌کنید.

بازاریابی ورودی

بازاریابی برون‌گرا موثر تر است یا بازاریابی ورودی؟

پاسخ کاملا واضح است، بازاریابی ورودی اکنون انتخابی محبوب‌تر و موثرتر است. بازاریابی ورودی بسیار مقرون بصرفه‌تر از بازاریابی برون‌گرا است اما مشکلی که دارد برای نتیجه دادن به بازه زمانی زیادی احتیاج دارد تا محتوای شما در صفحه‌ی اول نتایج جستجوی گوگل باشد.
بنابراین اگر به فروش کوتاه مدت احتیاج داشته باشیم، بازاریابی برون‌گرا همچنان مفید و موثراست.
اما در شرایط بازاریابی امروز، موثرترین رویکرد بازاریابی، بازاریابی ورودی است.

منبع: mikekhorev.com

Like this article?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

نظر خود را به اشتراک بگذارید